Jak připravit data pro tisk

Jak připravit data pro tisk

 

Na této stránce naleznete detailní informace, jak zpracovat Váš finální tiskový soubor tak, aby byly vytištěné v té nejlepší kvalitě. Na konci stránky také naleznete vzorové PDF, jak by měl finální tiskový soubor vypadat. Pokud máte nějaké otázky nebo si nejste jistí, nebojte se nám napsat, jsme tu pro Vás. Rádi Vám poradíme a pomůžeme a některé drobné zásahy zdarma upravíme.

Formát tiskového souboru

 

Pokud to jen trochu jde, je ideální zaslat PDF soubor. Z tohoto formátu se tiskne a je nejméně problémový. Díky tomu můžeme přislíbit odpovídající barevnost a nejméně zádrhelů.

Spadávka – 3mm navíc z každé strany

 

Finální tiskový soubor by měl obsahovat 3mm ‚masa navíc‘. Například když chcete vytisknout leták A5 – 148 x 210mm, měl by být motiv protažen do každé strany o 3mm, to znamená, že rozměr na tisk by měl být 154 x 216mm. Je to bezpečností opatření pro dokončovací práce, hlavně řezání. Díky tomu lze předejít nechtěnému odříznutí grafiky (obrázků, textů atp).

Barvy = 100% CMYK

 

Velice důležité je, aby tiskový soubor obsahoval pouze ziskové barvy CMYK. V případě užití jiných barevných prostorů, nelze zaručit že finální produkt bude odpovídat barevnosti tiskového souboru.

Rozlišení obrázků

 

Zde dělají největší problém obrázky stažené z internetu, ty mají většinou 70 DPI, což je pro tisk velmi málo. Minimální použitelné obrázky musí mít 250 DPI, zde však platí čím více, tím lépe. V případě nižšího DPI má finální produkt špatné rozlišení a jdou vidět jednotlivé pixely.

 

Tenké linky (oddělovače, tabulky, ornamenty atp.)

 

Na toto je třeba dát pozor, protože v případě že linky mají méně než 0,213 bodu, může se stát že se linka vůbec nevytiskne.

Texty v křivkách

 

Veškerý text který tiskový soubor obsahuje musí být převeden na křivky. V opačném případě se může stát, že budou chybět některé znaky nebo diakritika (tzv. ‚rozsypaní textu‘)

Máte zájem o tisk knihy? Ozvěte se nám! Rádi Vám s čímkoliv poradíme, pomůžeme s přípravou a knihu vyrobíme.