Druhy papíru

Druhy papíru a jejich využití

Existuje mnoho druhů papírů, lišící se nejen gramáží, barvou, ale například i složením nebo velikostí. K čemu který papír slouží si pojďme rozebrat.

Ofsetový papír

S nenatíraným, bezdřevým ofsetem se setkáváte každý den, používá se do domácích tiskáren (80g/m²) a jsou z něj často i sešity. Ačkoliv se říká bezdřevý, je papír vyrobený ze dřeva (dřevité papíry se zpravidla vyrábějí ze smrkového dřeva a melou se mechanicky, bezdřevé jsou například z břízy a buničina vzniká chemickou cestou). Tento papír je matnější, hrubší a barva se do nej vpíjí, což křídové papíry nedělají a proto se na něj také dobře píše.

Křídový papír

 Křídovým papírům se také říká také bezdřevé (stejně jako u ofsetového, jsou z břízy), jsou natírané křídovou vrstvou buď leskle nebo matně, podle využití papíru se také volí různé druhy nátěru. Lesklý natíraný křídový papír odráží dopadající světlo, díky tomu se jeho povrch silně leskne. Na rozdíl od matného zůstávají na lesklém papíre otisky ale je odolnější proti opotřebení. Matný křídový papír světlo láme, díky čemuž je povrch mnohem méně lesklý než je tomu u lesklého nátěru. Tento papír je na dotek drsnější než je tomu u lesklého. Na křídové papíry se se většinou tisknou katalogy, brožury nebo letáky. Díky nátěru papír působí velmi dobře a vynikají z něj barvy a kontrasty.

Recyklované papíry

Recyklované papíry jsou cenově dostupnější a hlavně ekologickou alternativou k běžným papírům. Tento typ papíru poznáte jednoduše díky jeho nerovnoměrné barevnosti, tu získává díky recyklaci již jednou použitého papíru.

LWC (Light Weight Coated)

Levnější alternativa natíraných papírů, která se většinou používá na tisk časopisů a televizních programů. Tento papír je lehce natíraný buď leskle nebo matně a nejčastěji se používá gramáž od 60 do 80g/m².

 Kartony

 Tvrdý papír ze kterého se vyrábí například leporela, skládačky nebo pohlednice. Může být natíraný z jedné nebo obou stran a vyrábí se v gramáží od 220 do 400g/m².

Lepenka

 

 Materiál ze kterého se vyrábí krabice nazýváme lepenka nebo také skládačková kartonáž. Běžně se vyrábějí od 400g/m².

Speciální papíry

Do této kategorie spadají papíry různého využití (vizitkový, samolepící…) které mohou odlišovat barvou, vzorem nebo strukturou. Pokud si nejste jisti výběrem papíru, rádi Vám s výběrem pomůžeme a ukážeme vzorníky.

 

 

 

Máte zájem o tisk knihy? Ozvěte se nám! Rádi Vám s čímkoliv poradíme, pomůžeme s přípravou a knihu vyrobíme.