Druhy knižních vazeb

Měkké vazby

Vazba V1

S tímto typem vazby se setkáváte nejčastěji, používá se například na sešity a časopisy. Jednotlivé listy jsou vkládány do sebe přidá se obálka a celé najednou se ve hřbetu prošije 2-4 drátěnými sponami. Po sešití se vše uřízne na čistý formát tak, aby byly jednotlivé listy ve stejném formátu. Tento typ vazby (V1) je limitován počtem stránek – do 70g/m2 papíru je to 60 listů (120 stran) a nad 70g/m2 je to maximálně 44 listů (88 stran). Největší úskalí této vazby spočívá v grafické přípravě. Po snášení vznikne hřbet, kdy se vnitřní strany posouvají dál a pak vzniká rozskok se kterým se musí dopředu počítat. Brožury se řezají na čistý formát až po sešití a pokud by se nepočítalo s rozskokem, vnitřní posunuté strany by měly uříznutý kus grafiky.

Vazba V1
Vazba V2

Vazba V2

Levnější jednoduchá možnost vazby s měkkou obálkou. Listy nebo složky se přilepí k hřbetu silným lepidlem. Jsou tři druhy lepidla

  1. vodou ředitelná disperzní lepidla (polyvinycetáty)
  2. tavná lepidla na bázi kopolymerů a vinycetátu a etylenu
  3. PUR – polyuretanová lepidla (nejsilnější)

Knihám s touto vazbou se také říká paperback.

Vazba V3

Tento typ vazby je velice podobný vazbě V2 (listy/složky vlepené do obálky), s tím rozdílem, že ještě navíc sešitá drátěnými sponami shora kolmo na hřbet. Po prošití se ořízne na čistý formát ze tří stran.

Vazba V3
Vazba V4

Vazba V4

Vazba která je vizuálně podobná V2. Nejdříve se z listů poskládají složky a ty se potom sešijí nití dohromady. Následně se blok vlepí lepidlem do polotuhé obálky. Další krok je seříznutí ze tří stran na finální formát. Tento typ vazby se používá na mnohostránkové katalogy z důvodu větší odolnosti.

Polotuhé vazby

Vazba V5

Dnes již téměř nevyužívaný typ vazby. Listy nebo složky jsou skládané za sebou, poté se buď sešijí jako V4 nebo slepí jako V2 a vlepí se do lepenkové vazby nižší gramáže.

Vazba V5
Vazba V6

Vazba V6

Dětské ‚rozkládací‘ knihy – leporela. Lepenka která se potiskne a poté zalaminuje. Poté jsou jednotlivé listy slepené papírem nebo plátnem.

Tuhé vazby

Vazba V7

Složky posnášené za sebou s knižní předsádkou, sešité nití. Následně se takový blok ořízne na čistý formát. Poté už se jen zanese do obálky, která je potažená papírem a hřbet plátnem.

Vazba V7
Vazba V2V8 - falešná V8

Vazba V2V8 – falešná V8

Tato varianta vazby je stejný jako vazba V2 (listy/složky vlepené do obálky), jsou ale použity tvrdé desky. Také se jí říká falešená vazba V8

Vazba V8

Tato vazba je téměř identická k V7 – vysazené složky, sešité nití, oříznuté na čistý formát a vlepené do desek. Rozdíl je zde právě v deskách. Je více variant – Laminovaný potah, papírový potah a přebal, vatované desky, kůže atp.

Vazba V8
Vazba V9

Vazba V9

Identická k vazbě V7 a V8 – složky seřazené za sebou, sešívané nití, oříznuté na finální formát a vlepeny do desek, ty jsou ale z plastu.

Drátěné vazby

Kroužková vazba TWIN WIRE

Elegantní, jednoduchá a cenově nejdostupnější vazba. Blok potištěných papírů se proděruje a zavře do dvojtého kroužkového drátu.

Kroužková vazba - twin wire
Spirálová vinutá vazba

Spirálová vazba vinutá

Nejzákladnější druh knihařšké vazby. Spirála se protáhne proděrovanou tiskovinou a nakonci zahne, čímž se zajistí proti vytočení.

Máte zájem o tisk knihy? Ozvěte se nám! Rádi Vám s čímkoliv poradíme, pomůžeme s přípravou a knihu vyrobíme.